OMNIS HABET SUA DONA DIES
Każdy dzień niesie swe dary – Marcus Valerius Martialis
Masakazu Miyanaga
1970
Urodził się w Oita w Japonii.
1993
Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu w Fukuoce.
1995
Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu w Tsukubie.
1995-1998
Pracował jako wolontariusz z ramienia JICA w Domu Kultury w Myślenicach.
1999-2003
Odbywał staż na Wydziale Grafiki i Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.
Technika
Maluję obrazy temperą jajową ze złoceniem na desce.
Proces malowania obrazu opiera się o techniki malowania (pisania) ikony.
Na początku przygotowuję deskę i podłoże. Pokrywam płótnem deskę (sklejka ze wzmocnieniem) wraz z klejem króliczym w celu zabezpieczenia przyszłego obrazu przed pęknięciami. Potem na płótno nakładam grunt (klej króliczy z kredą bolońską), kilkanaście warstw. Po wyschnięciu gruntu szlifuję go papierem ściernym aby powierzchnia była idealnie równa i gładka.
Następny etap to złocenie i przygotowanie do malowania. Przenoszę wcześniej przygotowany szkic na deskę, potem częściowo graweruję dłutem np. wzory na zbrojach i skrzydłach. Pokrywam emulsją powierzchnię, którą będę malował temperą, a na powierzchnię do złocenia nakładam pulment. Na tę warstwę kładę płatki 23-karatowego złota, za pomocą specjalnego pędzla i papieru. Tego typu złocenie daje możliwość uzyskania szlachetnego matu lub połysku.
Następny etap to malowanie temperą. Przygotowuję spoiwo z żółtka jajka z octem winnym, według tradycyjnego przepisu. Mieszam spoiwo z pigmentem i maluję bardzo cienkimi pędzlami. Technologia tego typu uniemożliwia położenie grubej warstwy farby, zatem mając na uwadze właściwe proporcję spoiwa i pigmentu, nakładam cienkie laserunki, po kilka lub nawet kilkanaście razy. W ten sposób uzyskuję autentyczny efekt tempery jajowej, czyli powierzchnię półmatową.
Produkowanie rzeczy staje się coraz szybsze. Dlatego w pewnym sensie moja praca jest aktem przeciwnym do nurtu czasu.
W teraźniejszym świecie, w którym postępuje digitalizacja, a obecność wszystkich przedmiotów jest przejściowa, chcę poświęcić czas na przyjrzenie się temu co dawniej zostało starannie wykonane przez artystów, którzy mieli doskonały warsztat.
Temu, co przetrwało przez wieki.